2020. augusztusában várhatóan újból támogatásban részesülhetnek az állattartó telepek! A VP2-4.1.1.1-16 számú pályázat keretében lehetőség nyílik, az építéssel nem járó projektek megvalósítására, többek közt az állattartáshoz kapcsolódó eszközök, gépek beszerzésének támogatása által, ahova a MASTER ventilátorok, léghűtők és fűtőberendezések is beletartoznak.
Legfontosabb tudnivalók
Minden mezőgazdasági termelő pályázhat aki:
6000 STÉ üzemmérettel az elmúlt lezárt teljes üzleti évben (fiatal gazdák esetén csak lezárt üzleti év szükséges, tehát 2019-ben alapított vállalkozással már 40 év alatti mezőgazdasági termelők tudnak pályázni),
és a támogatási kérelem benyújtását megelőző évben az árbevételük legalább 50%-a mezőgazdasági termelésből származott.
A pályázat keretében a támogatási kérelem benyújtására kollektív beruházás (termelői csoport, termelői szervezet stb.) keretében is van lehetőség.
Támogatható tevékenységek:
Állattartáshoz kapcsolódó eszközök, gépek beszerzése (pl. takarmánykezelésre, állathigiéniára, állati termékek kezelésére).
Épületek, létesítmények építése, kialakítása, bővítése (pl. istálló, karám, takarmánytároló, etetőrendszer).
Szellőztetés kialakítása, hűtési-fűtési rendszer kiépítése.
Energiahatékonyság javítására vonatkozó tevékenységek (pl. hőszigetelés, világítás, nyílászárók)
Épületek fűtési, hűtési és használati melegvíz rendszereinek korszerűsítése.
Megújuló energiaforrást hasznosító technológiák alkalmazása (pl. napelem, napkollektor, szélenergia felhasználás).
Támogatás kérhető: többek közt baromfi, sertés, szarvasmarha, lófélék, nyúl, méh tartásához.
Kötelező vállalások:
Amennyiben a pályázat benyújtása előtt a támogatást igénylő alkalmazottat foglalkoztatott, nyertes pályázat esetén a fenntartási időszakban (5 év) a foglalkoztatotti bázislétszámot nem csökkentheti, a pályázat benyújtását megelőző átlaglétszámhoz képest.
A pályázó köteles a projekt megvalósításának befejezésétől a fenntartási időszak (5 év) végéig legalább szinten tartani a projekttel érintett állattartó telep éves átlagos állatlétszámát.
Támogatási intenzitás: 40-70%
A pályázat leadására 2020. augusztusától van lehetőség.
Miért ajánljuk MASTER termékeinket állattartóknak?
Gazdák számára, értelemszerűen a legfontosabb jószágaik jóléte, így azok olyan helyen tartandók, ahol megfelelő a klíma számukra, az év meleg és hideg évszakaiban egyaránt.
Meleg ellen
A nyári kánikulában csökkenteni kell a hőstressz okozta káros hatások kockázatát pl. csökkenő étvágy, kevesebb tej/tojás, gyakoribb megbetegedés stb.
A szakszerűen megépített istállók, bizonyos mértékű természetes szellőzést biztosítanak az állatok részére, de az esetek többségében, azonban kevés a légmozgás mértéke. Az 5000-10.000 köbméter/óra légszállítással bíró MASTER ventilátorok már kellemes környezetet biztosítanak az állatartások számára. Az ilyen mesterséges szellőztetéssel mind a hőmérséklet, mind pedig a páratartalom csökkenthető.
Mivel a légkondicionáló kiépítése nem lehetséges így a MASTER léghűtők kifejezetten népszerűek az állattartók körében, mert alacsony a fogyasztásuk, nagy légteret képesek hűteni, lehet mellette szellőztetni és megfelelően, biztonságosan hűtik az állatokat.
Hideg ellen:
Télen huzatmentes, szárazon almozott, tiszta helyen tartandóak a jószágok, ahol a víz sem fagy meg az itatóban. Ellenkező esetben az állatok nem jutnak elég folyadékhoz, felborul a hőszabályozási képességük, megbetegednek vagy az újszülöttek akár meg is fagyhatnak a nagy hidegben. Tehenészetekben az elő- és utófertőtlenítést is jobb meleg helyeken végezni.
Megfelelő istállóhőmérsékletek
Tojótyúk
kb. 14°C
Naposcsibe
kb. 34°C
Sertéshizlalda
kb. 16°C
Malacfészek
kb. 34°C
Fejőstehén
kb. 14°C
Hízómarha
kb. 10°C
Anyajuh
kb. 12°C
Ellető hodály
kb. 20°C
Forrás: Agrárvilág
Ennek elkerülése érdekében javasoljuk az istállók és az itatók melegen tartását, temperálását:
kéményes, gázolajos hőlégfúvóval;
Tájékozódjon a pályázat részleteiről bővebben és próbálja ki díjmentes az online felmérést IDE KATTINTVA!